Doğal bir kahvaltı için: Karaköy Özsüt (Hasan Fehmi Özsüt 1915)

Doğal bir kahvaltı için: Karaköy Özsüt (Hasan Fehmi Özsüt 1915)

31 Aralık 2016

Beşiktaşta kapanan Pando ve Kumkapıdaki Boris’in yerini anımsatan salaş, küçük, doğal ve lezzetli bir mekan Karaköy Özsüt, nam-ı diğer Hasan Fehmi Özsüt.

img_0745-2.jpg

Dedeleri Hasan Fehmi Üsküp’ten göçmüş. Soyadı kanunu çıktığında sütçülük yapan Hasan Bey’e Özsüt soyadı verilmiş. Üsküp’ten İstanbul Fatih’e yerleşmişler. Hasan Bey vefat edince oğlu tek cocuk olduğundan sütçülük mesleğini yürütememiş. Şu an işletmenin devamlılığını torunları (2 erkek kardeş) sağlıyor. Yıllar sonra dedelerinin mesleğine dönüp Tekirdağ’da bir çiftlik kurmuşlar. 1940’larda Beyoğlu’nda da hizmet verirken, sonrasında Beyoglu Şubesi kapanmış, şimdilerde Karaköydekinden başka şube yok.

img_0731.jpg

Dükkanda Reşit Bey (küçük torun) bizzat kendisi çalışıyor, kahvaltıları setüstü ocakta tek başına hazırlıyor. Dedesinin adini taşıyan Hasan Fehmi Bey Tekirdag Muratlidaki çiftlik ile ilgileniyor. Kaymaklarını kendileri yapıyorlar. Peynirleri özel olarak Çanakkale Ezinede yaptırıyorlar. Koyun keci karışık muhteşem bir peynir. Kaymak keza efsane. Balı babaları üretiyor. Sucuk kasap sucuğu. Hersey muazzam. Basit ama lezzetli ve doğal bir kahvaltı etmek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Özsüt ile hiçbir ilgileri yok. Onlar sütçü değil sadece ismi kullanıyorlar diyor Reşit Bey. Hatta soyadları olan “Özsüt” markasından vazgecmeleri icin çuvalla para ile gelmişler bir gün dükkana 🙂 Urlulu ailesi onlar, Özsüt bizim soyadımız neden vazgeçelim deyip geri çevirmişler.

img_0746-2.jpg

“Bizim reklamla isimiz yok” diyor. “Eskiden yerli bizi bilmezdi, turist gelirdi sadece. Amerika merkezli Culinary Back Street bir gün İsveçli yazar bir arkadaşları ile geldi. O kadar beğenmiş ki ülkesine dönünce bizi yazmış. Bir baktık sürekli İsveçliler geliyor, şaşırdık tabi, sonra öğrendik ki hakkımızda dergide yazmış”

Türklerin gelişi de Vedat Milor ile olmuş. Turistlerden duymuş. Sonra arayı randevu alıp program çekimi için gelmiş. “Bizim reklam icin çabamız olmadı, işinizi doğru yapınca gelenlerin tavsiyesi ile zaten hakkınızda konuşuluyor” diyor Reşit Bey.

Cuma günleri Tekirdağdaki çiftlikten Abi Hasan Bey sut getiriyor. Manda sütünün kg 8 TL. Ama persembe gününe kadar siparişi arayıp vermiş olmanız lazım cuma günü gelip sütünüzü alabilirsiniz. Çok yoğun talep varmış. Haftada 50 kg süt satıyorlar. Biz kahvaltı ederken sütler geldi. Sorduk fakat hepsinin sahibi varmış alamadık.

IMG_0726

Menü alışılmışın dışında sade, ama bir o kadar da çeşit bol. Fiyatlar gayet makul. Servis biraz yavaş çünkü ocakta tek başına çalışıyor Reşit Bey ve sadece bir garson hizmet veriyor. Pazar günleri tıklım tıklım, erken gitmenizi tavsiye ederim. Üst katı da mevcut ama mekan küçük olduğundan masa sayısı az.

IMG_0741 (2)

Ben hafta içi gittiğim için bol bol sohbet etme şansımız oldu. Benim dedem de Makendonya’dan göçtüğü için muhabbet baya uzun sürdü 🙂 Böyle samimi, köklerine bağlı, getirisinden çok işini önemseyen ve büyümek için özünden hiç kaybetmemiş mekan ve mekan sahipleri bulmak çok zor.

Bir benzeri olan Boris’in yerini de en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

Görüşmek dileğiyle..

IMG_0752 (2)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s