Gezgin Belgin ile Bizdensize Röportajı

Burcu Özdemir ile İstanbul’un Lezzetleri

gezginbelginilebizdensize

12 Aralık 2016

1195_08f8_img_6152_large.jpg

Burcu üç yıldır Vodafone’da çalışıyor, Müşteri Hizmetlerinde Takım Koordinatörü görevinde bulunuyor. İş dışında en büyük tutkusu seyahat etmek, yeni tatlar denemek ve yeni mekânlar keşfetmek… Hayattaki sloganı ise ‘Keşfetmek mutluluktur’.

Burcu Özdemir Vodafone Bizden Size’de blogger olarak kendi yazılarını bizlerle paylaşıyor.  Başta İstanbul olmak üzere hem Türkiye hem de yurtdışında mekân ve yemek önerilerini Burcu’nun gözünden öğreneceğiz. Öncesinde kendisi ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Belgin: Yeme içme tutkun, yeni tatlar ve yeni mekânlar keşfetme merakın nereden geliyor? Sana gurme diyebilir miyiz?

Burcu: Yemek yemek benim icin hiçbir zaman sadece karin doyurmak olmadı. Bir Pazar günü evde tek başıma kahvaltı edecek olsam dahi özenle hazırlarım, büyük bir sofra kurarım ve keyifle saatlerce kahvaltı edebilirim. Amerika’dan döndükten sonra, yıl 2010, yaş 30 ve sanırım bir dönüm noktasıydı hayatımda, tek başıma gezmeye-yemeye başladım. Hem keyif icin yiyen hem de tek başına gezen biri çıktı ortaya ve artık ipin ucu iyice kaçtı .

Gurme sıfatına eriştiğimi sanmam ama lezzet konusunda biraz deneyimliyim diyebiliriz.

1195_8a5f_img_6144_large.jpg

Belgin: Takip ettiğin TV kanalları yada yayınlar var mı?

Burcu: TV çok izlemiyorum ama Refika’nın tariflerini yaratıcı ve yenilikçi olduğundan takip ediyorum. Genellikle gezgin ve gurmelerin bloglarını bir de İstanbul’daki yeni mekanları yazan siteleri takip ediyorum.

Belgin: Kış mevsimi denince aklımıza bol kalorili, enerji veren içeceğimiz Boza geliyor. Peki senin aklına boza denince hangi mekanlar geliyor? Tavsiyelerini alabilir miyiz?

Burcu : Evet, bozanın faydaları çok fazlaymış. Demir, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri yönünden oldukça zenginmiş.

Ben Fatih’te doğup büyüdüm ve hala orada yaşıyorum. Boza denince aklımıza tabiki Vefa geliyor. Tiyatroya gitmeyi çok severim. Reşat Nuriye gittiğimde mutlaka Unkapanı Pilavı ve Vefa’da boza olmazsa olmazdır benim için.  Fakat geçenlerde Eskişehir’e gittiğimde Karakedi’de içtiğim bozadan sonra ne yazık ki Vefa sayfası benim için kapandı. İyisini keşfetmediginiz her şey o ana kadar ki en iyisidir.

Aradaki fark çok büyük. Rengi, tadı ve yoğunluğundan zaten hemen fark ediyorsunuz. Çoğu işletme gibi Vefa da fabrikasyona dönmüş bunu farketmiş oldum.

1195_50e8_img_6141_large.jpg

Belgin: Bir Pazar sabahı uyandım, bugün biraz miskinim evde kahvaltı hazırlamak istemiyorum, keyif yapabileceğim, çayımı yudumlayabileceğim ve lezzetli bir şeyler yiyebileceğim bir yere gitmek istiyorum, hadi beni bir yere götür Burcu… Nereye gidelim?

Burcu: Pazar kahvaltıları candır! Uzun uzun keyif ve sohbetle ayağınıza gelen pazar kahvaltısı hepten güzeldir! Benim herkesi götürdüğüm birkaç favorim var elbet 🙂 İlki Galata Privato Cafe. Kesinlikle rezervasyon şarttır. Küçücük çok samimi salaş bir Gürcü kahvaltısı. Servise lükse çok önem veriyorsanız gitmeyin. Ama benim için önce samimiyet sonra lezzet geliyor.

İkincisi hepimizin bildiği Namlı Gurme, fakat sadece Karaköy’deki. Kendinizi kaybetmek fazla çeşide boğulmak isterseniz tek geçerim. Şarküteri olduğundan herşeyin lezzetli ve tazesini yiyeceğiniz banko! Fakat Namlı’daki tek problem Pazar sabahı için rezervasyon almaz ve sıra mutlaka olur. Klasik kahvaltı tabağı istemeyip tek tek seçelim derseniz de sipariş için yeni bir sıraya girersiniz 🙂 Ama bence o lezzet için değer.

Anadolu yakasında da Afyon Kahvaltı vardır Ataşehir’de. Orada da yediğiniz her şey çok lezzetli. Ama yine kuyruk var 🙂 Ben lezzet arayan biriyim, lüks ve rahat benim için ikinci planda bu yüzden bunlar benim için sorun değil. Açık büfeden nefret ederim mesela. Bu konuda cok tavsiyem yok ne yazık ki 🙂 Kahvaltı benim için çok özeldir. Bununla ilgili geniş bir yazı yazacağım en kısa zamanda .

İstanbulda Ermeni bir kaymakçı…

1195_20de_img_6653_large.jpg

Belgin: İstanbul’da arkadaş buluşmaları için önerebileceğin en güzel mekânlar hangileri?

Burcu: Amaç kahve ve sohbet ise ağırlıklı olarak tercihim Karaköy, Şişhane ve Asmalimescit olur. Karaköy Karabatak, Cihangir Kahvealtı, Beyoğlu Gölge Cafe ve Limonlu Bahçe sakinliği ve atmosferi güzel mekanlardır.

Belgin: Şehrin en güzel manzarasını nereden izleriz?

Burcu: İstanbul’da yaşamın büyük dezavantajları var ama nimetleri de çok büyük. Kafanızı çevirdiğiniz her yer manzara ve tarih dolu. Aradığımız her zaman deniz, Boğaz olmamalı. Ben en çok Sultanahmet, Balat, Eminönü gibi yerleri gezmekten zevk alıyorum. Ama Boğaz da olmazsa olmaz elbet.  Hele ki güneşli havalarda. Geçenlerde Moda Teras’a ilk kez gittim. Hakikaten çok özel bir manzaraya sahipti. Yine Kale, Emek, Bebek Kahvesi, İstinye Çay Bahçesi (lokması harikadır .) en iyiler derim. Ben bir de İstanbul Modern’in kafesini severim.

Bebekten bir manzara Mangerie

1195_1421_img_5495_large.jpg

Belgin: En sevdiğin esnaf lokantası desem aklına neresi geliyor?

Burcu: Hani deriz ya yolda kamyoncu nerede yiyorsa orada ye diye, işte tam olarak esnaf nerede yiyorsa orada yemek en isabetli karar. Esnaf lokantaları çizgisini bozduğu anda bir daha belini doğrultamıyor. O nedenle hep aynı kalitede kalmak zorunda, sürdürülen iyi yemek de peşinden geliyor. İstanbul’da saymakla bitmeyecek kadar esnaf lokantamız var. Deneme fırsatım olanlar arasında Hüsrev Gayrettepe, Yanyalı Fehmi Kadıköy, Kanaat Üsküdar, Lale Sütlüce, Kömür ve Paçacı Mahmut Fatih, Şimşek Karadeniz Pide Beyoğlu, Hünkar Nişantaşı ilk aklıma gelenler.

Bir Esnaf Lokantası Kiva Galata

1195_143f_img_3378_large.jpg

Belgin: Canım ekmek arası döner çekti, tavsiyeni alalım?

Burcu: Eminönü Dönerci Şahin Usta başarılı, et döner yediğinizi hissediyorsunuz. Fakat ben biraz yağsız buldum. Karadeniz Döner Beşiktaş çok başarılıdır. Pazarları, bayramda seyranda kapalıdır. Hafta içi ise akşama kalmaz biter. Bu yüzden sadece Cumartesi gündüz fırsatım olursa gidebiliyorum. Kemerburgaz Kardeşler Lokantası da efsanedir. Ek olarak kuru fasulyesi öyle. Bir de Abdülkadir Bakırköy Kastamonu usulü yapar, değişik ve çok lezzetlidir.

1195_1142_img_6142_large.jpg

Belgin: Kebap yemek istersek hangi mekânı tavsiye edersin?

Burcu: Ondo Dürüm, Adana Ocakbaşı, Özkilis ve Şavak Usta’yı tavsiye ederim.

1195_10dc_img_5592_large.jpg

Belgin: En sevdiğin eğlence mekânı neresi?

Burcu: Bu sıralar Beer Hall en rahat ettiğim yerlerden biri. Sokak lezzetlerinden oluşan çok değişik atıştırmalık menüleri var. Tatlılar bile çok yaratıcı. Sosislisine hastayım! Hele bir de hamburgerin tatlısını yapmışlar, muazzam! Beer Hall dışında Joker No:19 ve Bomontiada Populist geniş, kaliteli ve rahat mekânlar.

Belgin: Şöyle köpüklü bir türk kahvesi içmek istiyorum, en güzel adres sence neresi?

Burcu: Mandabatmaz tabi ki . Pierre Loti Tepesi de Haliç manzarası ile çok keyiflidir. Oraya gitmişken teleferiğe binmeni tavsiye ederim. Bir de İstanbul’da her yerde bulamadığımız menengiç kahvesi için bir önerim olacak. Nev-i Kafe Balat.

Belgin: En sevdiğin sokak lezzeti denince aklına ne geliyor?

Burcu: İyi ve hijyenik olanı bulmak zor ama gözümüzü kapatıp yiyoruz. Hepimizin sevdiği ilk sırada gelen Kızılkayalar Islak Hamburger. Midye dolma ve kokereç için Beşiktaş Midyeci Ahmet’i tek geçerim. Unkapanı Pilavcısı, Karadeniz Döner Beşiktaş, Yes Kardeşler Dürüm Fulya (akşamları arabada seyyar olarak da satıyorlar ama dükkân da açmışlar .) Beşaltı Kirvem Tantuni Karaköy, Sabırtaşı İçli Köfte Galatasaray…

Boğazda bir sokak lezzeti: Midye Dolma & Turşu Suyu

1195_752c_img_2879_large.jpg

Belgin: Kış günü içimizi ısıtacak tavşan kanı sıcacık bir çay içmek istesek, nereleri bize tavsiye edersin? Hangi semte uğrayalım? Belki yanında bir dilim pasta ya da farklı bir tatlı da yiyebiliriz?

Burcu: Çay dersek Hazzo Pulo Pasajı Kahveci Mustafa Amca Jean’s derim. Alçak tabureleri her daim taze ve tam tavşan kanı çayı ve güzel tostu ile süperdir. Tatlı dersek derya deniz… Onu ben bilahare yazacağım.

1195_510c_img_4464_large.jpg

Hafız Mustafa’da Muhallebinin çeşidi bitmez!

1195_e832_img_5634_large.jpgBelgin: Şehrin en nostaljik mekanı sence neresi?

Burcu: Benim için Baylan Kadıköy! Lisedeyken Cuma akşamları gidip Kup Griye yemek. Hala eski haliyle duruyor olması çok keyifli. Keşke bunu Pando Kaymak ve İnci Profiterol için de diyebilseydik ama biri kapandı, diğeri ise taşınmak zorunda kaldı.

Belgin: Bir mekâna giderken neye dikkat edersin? Puanı yüksek popüler yerler her zaman başarılı çıkar mı?

Burcu: Hayır, elbette hepsi başarılı değil. Hatta çok popüler olanlar bence başarısızdır. Zaten iyi olan reklama ihtiyaç duymaz. Bir sürü yeni mekan açılıyor, hayatımıza hakim sosyal medyada iki üç ünlü ağırlayıp hemen trend oluyorlar. Listeme alıyorum giderim bir ara diye. Bir bakmışsınız birkaç ayda kapanmış. Ağızdan ağıza yayılan tavsiye en doğrusu. Müşteri Deneyimi. Zaten bu nedenle bir yere gitmeden önce sadece Trip Advisor ya da Foursquare değil, güvendiğim bloggerların da yorumlarını dikkate alıyorum ve biraz zaman geçtikten sonra deniyorum.

Fatih’te bir ocakbaşı…

1195_3954_img_1556_large.jpg

Belgin: Bazen sadece yeme içme için geziye gidiyorsun. Bize tecrübelerini ve unutamadığın lezzetleri anlatır mısın?

Burcu: Evet, bu tutku yüzünden de kilo alıyorum. Türk mutfağı inanılmaz. Şehirlerarası gezilerde ana konu yemek.  Aklıma yer edenler arasında Adana’da Burcu Tur’un tavsiyesi ile gittiğim Yeşilkapı Kebapçısı, Samsun Bafra’da Alış Pide, Erzurum’da Koç Kebap’ta Cağ Kebabı, Trabzon Hamsiköy sütlacı ilk aklıma gelenler. Devamı gelecek…

Mardin’den bir meze tabağı…

1195_2f94_img_2357_large.jpg

Belgin: Bir mekânın senden geçer not alması için neler olmaz ise olmaz? En çok nelere dikkat edersin?

Burcu: İlk önce lezzet ve hijyen tabii ki. Daha sonra servis, fiyat/performans ve ortam önemli.

Belgin:  Dışarıda yeme içme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar sence nelerdir? Hiç başına tatsız bir olay geldi mi?

Burcu: Genelde çok seçici değilim. Her şeyi yer içer, ayrım yapmam. Belki de sizlerin kapısından girmeyeceğiniz mekânların lezzetlerini denemekten korkmam. Bugüne kadar çok sıkıntı yaşamadım. Ama sanırım deniz ürünlerine dikkat etmek gerek. Biri Kıbrıs’ta ikincisi San Sebatian’da başıma geldi zehirlenme vakası. San Sebastian’da eczane eczane dolaşmıştınız Burçak Özkaya ile benim yüzümden … Dikkatli olmakta fayda var.

1195_532e_img_3462_large.jpg

Belgin : Burcu katıldığın için çok teşekkürler, harika tavsiyelerini denemek için sabırsızlanıyorum. Blogunda yazılarının sıkı takipçisi olacağım…

Burcu : Ben teşekkür ederim , herkese lezzet dolu günler diliyorum…

1195_d067_img_3262_large.jpg

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s